Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Záhadná zkratka jménem SEO

0

Co SEO znamená?

Celým názvem Search Engine Optimization, zkráceně SEO, lze volně přeložit jako optimalizace nalezitelnosti nebo též jako optimalizace pro vyhledávače.

 

Náš každodenní pomocník

Možná nevíte, jakou má SEO funkci, ale můžete si být jistí, že vás ovlivňuje neustále. Nejčastěji pak při vyhledávání v prohlížeči. Jedná se o techniku, kdy editor svůj web upravuje a vytváří obsah stránek takovým způsobem, aby mohl být automaticky zpracován v internetovém vyhledávači. Ten stránku vyhodnotí pomocí algoritmů (které jsou povětšinou tajemstvím firmy) na základě metadat, struktury, počtu odkazů, klíčových slov apod., zlepší její postavení a především ji zobrazí správné cílové skupině uživatelů.

Například pokud bude mít web prodávající modely letadel dostatek SEO informací pro vyhledávač, bude při vyhledání „prodej modelů letadel“ výše než ostatní weby se stejným obsahem ale nedostatkem SEO prvků. Zároveň pokud někdo, v jehož historii prohlížeče lze dohledat metadata s tímto obsahem zadá do vyhledávače například jen „prodej“, jako první se mu zobrazí opět web s prodejem modelů letadel. Cílem vlastníka stránky je tedy dosáhnout většího zisku a návštěvnosti a cílem vyhledávače je optimalizace a zlepšení výsledků pro vyhledávající.

Dle mého názoru se jedná o opravdu užitečnou věc a jsem rád, že je jí dnes kladen tak velký význam. Jenom přece z ní těží obě strany. Navíc je SEO v dnešní době již multioborem, protože se prolíná s několika dalšími obory, což je přesněji popsáno zde.

Jak na SEO své stránky?

Existuje mnoho technik SEO, které vyhovují algoritmům vyhledávačů a zároveň i zvykům uživatelů. Ne všechny jsou však etické, protože SEO je často zneužíváno i podvodníky. Není to nicméně nic složitého, jak si mnoho lidí myslí. Nejedná se o žádnou odbornou práci pro programátory, vše si lze jednoduše nastavit a vytvořit podle rad na internetu. A to mohu potvrdit i ze své vlastní zkušenosti, kdy mě dokonce má máma, používající Internet Explorer, překvapila s tím, že se stará o SEO svého blogu o vaření a po mé kontrole bylo vše zcela v pořádku. Zvládnete to proto i vy!

Etické způsoby

Uvedu vám zde několik způsobů jak na to. Nejprve uvedu ty správné, respektive ty nepodvodné:

  • Zajímavý unikátní kvalitní aktualizovaný obsah-absolutní základem pro funkční SEO web je mít dostatek obsahu, který se tematicky váže k dané stránce. Ten musí být kvalitní a jedinečný. Nejste-li zkušenými pisálky, můžete si najmout osoby buď vzdělané v dané oblasti s dostatečným literárním umem, nebo PR copywritery. Samozřejmě nestačí pouze jednou vložit velký obsah článků, je zapotřebí přidávat postupně nové a web aktualizovat.
  • Návaznost na sociální sítě-pokud je obsah dále sdílen na Facebook, Twitter nebo jiné sociální sítě, je vyhledávačem brán jako známka kvality. Zejména na tuto možnost klade důraz Google a ještě více, jedná-li se o sdílení na síť Google+.
  • Používání (X)HTML tagů-roboti pro analýzu webů považují stránky, jež využívají HTML či XHTML za kvalitnější. Označujte proto např. nadpisy jako h1, h2 atd.
  • Popisování objektů-při najetí myší na obrázek nebo jiný objekt na webu se vám může občas zobrazit obdélník s popisem. I tyto drobnosti analyzují SEO algoritmy.
  • Budování odkazů-v případě, že na stránku odkazují jiné weby, zvyšuje se tím její rating. Pro zajímavost, kdysi se tento způsob dal zneužívat k tzv. google bombám. Ty fungovaly tak, že v jeden moment vznikl obrovský počet odkazů s klíčovými slovy na zcela nerelevantní stránky. Například klíčové slovo ostudné selhání (anglicky) zobrazovalo na první příčce web americké prezidenta George Bushe. U nás se takto zneužil výraz onanista, jenž odkazoval na web Bohuslava Sobotky. Zajímají-li vás jaké další google bomby ovládly internet, podívejte se tady.
  • Vhodná a krátká URL adresa-nejlépe tento bod vysvětlí příklad, na němž je jasně vidět, jak nastavit URL adresu tak, aby byla SEO kompatibilní a navíc i uživatelsky srozumitelnější:
    • Špatná adresa: http://vasweb.cz/seznam?id=521&katalog=F5W4GSD1FG6&mod=utz
    • Správná adresa: http://vasweb.cz/katalog/cyklisticka-helma

SEO by se tedy měl věnovat každý, kdo má web, a s dostatkem úsilí, trpělivosti a kreativity si takto lze výrazně vylepšit své postavení ve vyhledávači. Nutno však podotknout, že se jedná o něco, co se neustále vyvíjí a mění.

 

Neetické způsoby

Mezi neetické, respektive podvodné způsoby patří, ač vás to možná nenapadlo, například všem známý spam. Existují i techniky pro oklamání SEO robotů jako například umístění skrytého textu na web. V případě používání těchto metod se však stránka vystavuje riziku penalizace.

Potřebujtete radu, vysvětlení, nebo již máte na mysli konkrétní zadání? Zadejte svůj email do boxíku níže a my se vám obratem ozveme.